PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34308}

Białe noce

Le notti bianche
7,5 1 028
ocen
7,5 10 1 1028
6,8 4
oceny krytyków
Białe noce
powrót do forum filmu Białe noce

Dla mnie też plusem tego filmu była wspaniała scenografia oraz klimatyczny nastrój nocnego miasta, jednak już sama historia trochę mdła, za bardzo melodramatyczna. Tutaj podobnie jak w Zmysłach mam coś w rodzaju zakwestionowania wzorców romantycznej miłości, której tym razem ofiarą bada główny bohater.
Dla Viscontiego mężczyzna i jego świat był niezwykle ważny - ukazywał jak kultura, religia i społeczeństwa zamyka go w gorsecie fantazmatów, z którymi nie do końca potrafi sobie poradzić. Ukazując portrety mężczyzn (Lampart, Ludwig, Zmierzch bogów ) reżyser ukazywał ułomność kultury europejskiej i jej hierarchicznego porządku - nie bez znaczenia był tu też pewnie jego homoseksualizm, który pozwolił na odmienną percepcję romantycznych ideałów, jakimi do dzisiaj karmi się kultura, sztuka i społeczeństwo. Dla mnie ten film jest bardzo podobny do Zmysłów - bo rzuca wyzwanie naszemu prostemu pojmowaniu miłości - takiemu światu romantycznych komedii, gdzie tworzy się iluzoryczne wzorce jakie trudno odnaleźć w rzeczywistości. Nie warto być sentymentalnym - zwłaszcza w przypadku mężczyzn ,a miłość wymaga walki i każdy z nas jest stworzony do innego rodzaju miłości czy związku. Uważam, ze takich przemyśleń brakuje we współczesnym kinie - warto dlatego sięgać po takie filmy nawet jeśli fabularnie lub wizualnie mogą w pewnych aspektach być mało zjadliwe dla wielu osób.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones